Заняття 25

Кишкові інфекційні хвороби: холера, черевний тиф, дизентерія

Ключові питання теми:

1.  Загальна характеристика інфекційного процесу: вхідні ворота інфекції, первин-ний інфекційний комплекс, поширення і дисемінація, шляхи передачі збудників інфе-кційних хвороб. Морфологічні варіанти місцевих і загальних реакцій при інфекціях: за участю нейтрофілів (гнійне запалення); за участю лімфоцитів і макрофагів (мононуклеарна інфільтрація і гранулематозне запалення); при дії вірусів (цитопатичний); з пе-ревагою некротичної місцевої реакції.

 

2.     Холера, черевний тиф, сальмонельози, шигельози: морфогенез, морфологічна характеристика, ускладнення, наслідки, причини смерті.

3.     Вірусний  ентерит  і  діарея.  Паразитарний,  кампілобактерний,  йерсиніозний,

стафілококовий та колі-ентерити.



Джерела для підготовки:

 

1.  Патоморфологія : нац.. підручник. / В.Д. Марковський. В.О. Туманський, І.В. Сорокіна та ін. – К. : «Медицина», 2015.

2.  Патоморфологія та гістологія : атлас / за ред.. : Д. Д. Зербіно, М.М. Багрія, Я.Я. Бондара та ін. - Вінниця: Нова книга , 2016.

 

3.  Основи патології за Роббінсом: пер. 10-го англ.вид.: у 2 т. — Т. 1, 2 / Вінней Кумар, Абул К. Аббас, Джон К Астер. — К., 2020.

 

4.  Збірник клінічних ситуаційних задач з патологічної анатомії: Навч. посібник/ І.С. Шпонька, О.А. Легеза, І.О. Мальцев та ін.. – Д.: АРТ-ПРЕС, 2004. – 132 с.

Псевдомембранозний (фібринозний) коліт

Слизова оболонка товстої кишки є цілою, тому геморагічна діарея малоймовірна, але є значний ексудат з некротичними епітеліальними клітинами, змішаними із запальними клітинами. Ексудат у криптах може бути настільки обширним, що вивергається з поверхні вулканоподібно. Токсини C. difficile порушують епітеліальний цитоскелет, втрачаючи бар’єрну функцію щільних контактів, та сприяють вивільненню цитокінів і апоптозу. Можливе повторне зараження.

Інфекційний катаральний коліт

Інфекційні агенти, такі як Shigella, Salmonella та Campylobacter, можуть викликати гострий осередковий коліт із криптитом, виразкуванням крипт та великими інфільтратами нейтрофілів та лімфоцитів між криптами, як показано тут. Додаткові знахідки можуть включати набряк, крипт-абсцеси та дрібні гранульоми. Архітектура крипт та келихоподібні клітини збережені, на відміну від виразкового коліту.

Черевнотифозний ілеїт, "чиста" виразка

Виразка слизової з фібриноїдним некрозом епітеліального шару, спровоковане виділенням потужного ендотоксину. Безпосередньо під шаром некрозу є один добре помітний тифозний вузлик (гранульома), складений з макрофагів з рясною світлою цитоплазмою. В основі: Пейерова бляшка з явищами витискання лімфоцитів похідними моноцитів.


Холера: facies hippocratica

Шигельозна дизентерія: катаральний коліт

Черевний тиф: розеольозно-папульозна висипка

Черевнотифозний ілеїт, мозкоподібне набухання пейерових бляшок